Skip links

Gartner назвала 12 найперспективніших технологій року

Аналітики консалтингової компанії Gartner відібрали 12 технологій, які вплинуть на бізнес-середовище в найближчі кілька років.

1. Генеративний штучний інтелект (Generative Artificial Intelligence)

Генеративний ІІ – це метод машинного навчання, при якому нейромережа вивчає масив даних, наприклад фотографії, відео або текст, на певну тему, після чого використовує отриману інформацію для створення аналогічного, але власного контенту. Можливості інструменту практично не мають меж, генеративний ІІ використовують для створення програмного коду, розробки ліків або в рамках цільового маркетингу. Аналітики прогнозують, що до 2025 року близько 10% всіх даних, що виробляються на планеті, будуть припадати на генеративний ІІ.

2. Фабрики даних (Data Fabric)

Кількість розрізнених дата-центрів і додатків за останні роки істотно зросла, у цей же час кількість співробітників у командах з обробки або залишилася незмінною, або зовсім зменшилася. У зв’язку з цим у світі зріс попит на фабрики даних — b2b-сервіси, які здійснюють посередництво між платформами та бізнес-користувачами. З їхньою допомогою можна підвищити точність обробки інформації за рахунок вбудованої аналітики, при цьому скоротивши час окупності.

3. Територіально-розподілені підприємства (Distributed Enterprise)

Йдеться про компанії, чиї співробітники працюють віддалено або у гібридному форматі. За прогнозами, у 2023 році доходи 75% підприємств, що працюють за такою моделлю, зростатимуть на 25% швидше, ніж у їхніх конкурентів. Віддалені чи гібридні моделі дедалі популярніші, а традиційний формат роботи з офісу стає менш актуальним.

4. Хмарні платформи (Cloud-Native Platforms)

Щоб зробити цифрові можливості доступними повсюдно, компаніям доведеться відмовитися від звичних уявлень про експансію та використовувати хмарні платформи. Вони надають масштабовані ІТ-можливості для створення та розвитку сервісів, що скорочує час на окупність та знижує витрати. За прогнозами Gartner, хмарні платформи до 2025 року використовуватимуться більш ніж 95% нових цифрових сервісів, у той час як зараз вони обслуговують менше 40%.

5. Автономні системи (Autonomic Systems)

У міру зростання компаній традиційне програмування чи проста автоматизація не зможуть забезпечити їх масштабування. Автономні системи – це самоврядні програми, які навчаються на основі свого оточення. Автономні системи здатні динамічно змінювати власні алгоритми без оновлення ПЗ, що дозволяє їм швидко адаптуватися до нових умов у режимі реального часу, як це роблять люди. У Gartner переконані, що автономні системи незабаром стануть звичайним явищем, яке використовують при програмуванні роботів, дронів та виробничих машин.

6. Інтелект ухвалення рішень (Decision Intelligence)

Інтелект при прийнятті рішень – це інженерна дисципліна, яка поєднує науку про дані з теорією соціальних наук. Його додаток надає основу масштабного застосування машинного навчання. За прогнозами, у найближчі два роки третина великих організацій використовуватиме цей метод для стратегічного прийняття рішень, щоб покращити конкурентні переваги.

7. Складові програми (Composable Applications)

Під час криз та високого ступеня невизначеності компаніям важливо мати можливість швидко адаптувати свій бізнес, для цього необхідна технологічна архітектура, яка дозволить швидко, безпечно та ефективно змінювати програми. Таку адаптивність здатна забезпечити композитна архітектура програм. Компанії, які використовуватимуть композитний підхід, розвиватимуться швидше за конкурентів на 80%, вважають аналітики Garnet.

8. Гіперавтоматизація (Hyperautomation)

Гіперавтоматизація забезпечує прискорене зростання та підвищення стійкості бізнесу за рахунок швидкої ідентифікації, перевірки та автоматизації якомога більшої кількості процесів. Gartner відзначає три ключові напрями гіперавтоматизації: підвищення якості роботи, прискорення бізнес-процесів, підвищення гнучкості прийняття рішень.

9. Обчислення, що зміцнюють конфіденційність (Privacy-Enhancing Computation, PEC)

За прогнозом, методи PEC, які захищають особисту та конфіденційну інформацію на рівні даних, програмного чи апаратного забезпечення, а також забезпечують безпечний обмін та аналіз цих даних, до 2025 року використовуватимуться у 60% великих компаній.

10. Мережа кібербезпеки (Cybersecurity Mesh)

«Сьогодні і активи, і користувачі можуть перебувати будь-де, а це означає, що традиційний підхід до систем безпеки йде в минуле. Тепер потрібна архітектура мереж кібербезпеки (CSMA)», — вважає віце-президент Garnet Девід Грумбрідж.

CSMA – це розподілений архітектурний підхід до гнучкого та надійного управління кібербезпекою. Вона дозволяє забезпечити інтегровану структуру безпеки та захистити всі активи, незалежно від їхнього місцезнаходження. До 2024 року компанії, що впроваджують CSMA у свої екосистеми, скоротять фінансові втрати від зломів та витоків на 90%.

11. Розробка штучного інтелекту (AI Engineering)

IT-керівники стикаються з проблемою інтеграції штучного інтелекту до додатків, витрачають час та гроші на проекти ІІ, які так і не запускаються, або намагаються зберегти цінність рішень ІІ у процесі запуску.

Розробка систем на основі ІІ – це комплексний підхід до реалізації моделей ІІ. До 2025 року такі методи розробки ІІ будуть приносити щонайменше втричі більше прибутку компаніям, які впроваджуватимуть їх.

12. Сукупний досвід (Total Experience, TX)

Сукупний досвід – це стратегія, яка поєднує в собі клієнтський досвід, і досвід співробітників. Мета підходу – підвищити довіру, задоволеність, лояльність та підтримку як клієнтів, так і співробітників. За рахунок досягнення адаптивних та стійких бізнес-результатів TX організації збільшуватимуть виручку та прибуток, констатують у Gartner.

Leave a comment